Antalya Kepez Belediyesi Dokuma Alanı Fikir Projesi Yarışması Kolokyum ve Ödül Töreni

Antalya Kepez Belediyesi Dokuma Alanı Fikir Projesi Yarışması Kolokyum ve Ödül Töreni

Antalya Kepez Belediyesi Dokuma Alanı Fikir Projesi Yarışmasının kolokyum ve ödül töreni, 26 Nisan 2018 Perşembe günü, yarışma yoluyla elde edilmiş bir yapı olan Kepez Belediyesi Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Antalya Kepez Belediyesi Dokuma Alanı Fikir Projesi Yarışmasının kolokyum ve ödül töreni, 26 Nisan 2018 Perşembe günü, yarışma yoluyla elde edilmiş bir yapı olan Kepez Belediyesi Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Jüri Başkanı M. Osman Aydın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen kolokyumda, şehir plancısı Mehmet Nazım Özer, peyzaj mimarı Tahsin Yılmaz, mimar Alişan Çırakoğlu ve peyzaj mimarı Sebahat Adanır yarışmayı değerlendirerek, katılımcılardan gelen soruları yanıtladılar.

Jüri Başkanı M. Osman Aydın, fikir projelerinde istenilenlerin kesin olmaması nedeniyle fikir projesi yarışmalarının değerlendirilmesinin zor olduğunu, ancak bu yarışma için değerlendirmeyi, kent kimliği ve rekreasyon gereksinimi olan bir alanda ticaretin baskın olması yerine, elde edilen ürünün kendi kaynaklarını oluşturmasını sağlayan proje önerilerine öncelik vererek yaptıklarını dile getirdi. Şehir plancısı Mehmet Nazım Özer, M. Osman Aydın’ın bahsettiği değerlendirme kriterlerine ek olarak yarışmaya katılan projelerde Dokuma Alanı’nın özelleştirilmesi hikâyesiyle başlayıp günümüze kadar gelinen dönemde alanın ticari alandan kamusal alana nasıl dönüşeceği sorusuna cevap aradıklarını söyledi.

Eşdeğer ödül sahiplerinden gelen, çeşitli ölçeklerde öneriler geliştirilmiş projelerin değerlendirme kriterinin ne olduğu sorusuna peyzaj mimarı Tahsin Yılmaz, değerlendirmeyi yaparken ölçeklere bağlı kalmak yerine ölçeğin anlatmak istediği şeyin yeterliliğine baktıkları cevabını verdi.

Projelerin gerçekleştirilmesi sürecinde belediyenin ve meslek odalarının tutumunun katılımcılar tarafından sorgulandığı kolokyumda jüri üyelerinden mimar Alişan Çırakoğlu, bugüne kadar kazanılmış şeffaflığın sürdürülebilir olmasının önemli olduğu ve önümüzdeki süreçte tüm adımların kamuoyu önünde atılmasının doğru olacağı yorumunu yaptı. Projeye katılımın az olması konusunda da Çırakoğlu, gözlemlerinden yola çıkarak, insanların belirsizliklerden uzak durma eğilimleri olduğu, daha çok ayakları yere basan projelere emek verilmek istendiği, bu nedenle fikir projesi yarışmalarına katılımın mimari proje yarışmalarına kıyasla daha sınırlı olduğu değerlendirmesini yaptı.

Projeler için verilen emekle ödül tutarlarının dengesizliğinin de tartışıldığı kolokyumda, jüri üyeleri, ilgili yönetmelik ve belediye bağlantılarıyla ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını dile getirdiler.

Yarışmanın değerlendirilmesinin ardından Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün de katılımıyla kazananlara ödülleri takdim edildi ve tören sona erdi.

Eşdeğer Ödüller:

A06 Sıra No'lu Proje

Ekip Başı

  • Alper Gülle (Mimar)

Ekip

  • Begüm Soyek (Mimar)
  • Hakan Canbaz (Peyzaj Mimarı)
  • Serpil F. Bahçeci Ertürk (Mimar)
  • Alper Gökçay (Şehir Plancısı)

Yardımcılar

  • İsmail İşcan (Mim. Öğrencisi)
  • Mutlu Tevke (Mim. Öğrencisi)
  • Serim Aygen Kiştin (Mim. Öğrencisi)
  • Yeşim Kaya (Mim. Öğrencisi)
  •  

A23 Sıra No'lu Proje

Ekip Başı

  • Mehmet Cemil Aktaş (Peyzaj Mimarı)

Ekip

  • Pınar Kesim Aktaş (Mimar)
  • Ekin Şeker (Peyzaj Mimarı)
  • Özge Uysal (Şehir Plancısı)


Yardımcılar

  • Okan Mutlu Akpınar (Peyzaj Mimarı)
  • Hüseyin Hilmi Kezer (Mimar)

Danışmanlar

  • Mustafa Artar (Peyzaj Mimarı)
  • Nergis Aşar (Peyzaj Mimarı)
  • Ahmet Demirel (Ziraat Mühendisi)
  • Süleyman Yıldız (Mimar)
  • Rıfat Yılmaz (Mimar)
  • Burcu Sevinç (Mimar)


A27 Sıra No'lu Proje

Ekip Başı

  • M. Orkun Özüer (Mimar)

Ekip

  • Kerem Çınar (Mimar)
  • Görkem R. Evkaya (Mimar)
  • Evrim Araman (Peyzaj Mimarı)
  • Neslihan Ulusoy (Şehir Plancısı)


A28 Sıra No'lu Proje

Ekip Başı

  • Elif Özgür Koltukoğlu (Y. Mimar)

Ekip

  • Damla E.Öziş (Şehir Plancısı)
  • Bilge Aydın (Peyzaj Mimarı)
  • Göktug Dedeoğlu (Y. Mimar)
  • Anıl Salar (Mimar)
  • Serkan Çekiç (Mimar)

Danışmanlar

  • Burak Koltukoğlu (Y. İç Mimar)
  • Erden Güven (Mimar)
  • Maya Türkmen Numan (Y. Mimar)


A32 Sıra No'lu Proje

Ekip Başı

  • Rıfat Yılmaz (Mimar)

Ekip

  • Süleyman Yıldız (Mimar)
  • Burcu Sevinç (Mimar)
  • Başak İncekara (Şehir Plancısı)
  • Nergis Aşar (Peyzaj Mimarı)

Yardımcılar

  • Zeynep Ergan (Mimar)
  • Yasemin Sevinç (Çevre Mühendisi)

Danışmanlar

  • Mehmet Cemil Aktaş (Peyzaj Mimarı)
  • Pınar Kesim Aktaş (Mimar)
  • Ekin Şeker (Peyzaj Mimarı)

İlgili Yarışma

Yorum Yapın

Yorum yapmak için önce giriş yapmanız gerekiyor.